• אדם להב

מי אתה אדין טרזיץ'?

אדין טרזיץ', אב לשניים ואוהד של בורוסיה דורטמונד בכל רמח איבריו, אמור לחזור בסיום העונה לתפקיד עוזר המאמן, אחרי שזכה בגביע הגרמני עם הקבוצה שהוא אוהד. את תפקיד המאמן הראשי בבורוסיה דורטמונד אמור לתפוס מרקו רוזה, עליו שילמו השוורצגלבן חמש מיליון אירו. טרזיץ', שהפך למאמן מבוקש בעקבות ההצלחה שלו העונה, לא מתעסק עדיין בעתידו ומתרכז בתפקידו הנוכחי. אז מי הוא אדין טרזיץ' ומה מיוחד בו כל כך? בכתבתו של אדם להב


במסיבת העיתונאים לפני משחק הגמר סיפר מרקו רויס עד כמה הוא מרוצה מההתקדמות שהקבוצה עשתה בשבועות האחרונים, בהמשך אמר שהוא מקווה להמשיך ביכולת הטובה גם במשחק הגמר. מי שהתפרץ לדבריו של הקפטן הוא אדין טרזיץ', שמיהר להבהיר לרויס שאצלו לא מקווים, אצלו חייבים - וזה אולי מספר את סיפורה של הקדנציה הקצרה של אדין טרזיץ' כמאמנה הזמני של בורוסיה דורטמונד. קדנציה מוצלחת למדי שהסתיימה עם זכיה בגביע והעפלה לליגת האלופות.


אם חוזרים חודש וחצי אחורה, לתחילתו של חודש אפריל, הרי שמצבה של בורוסיה דורטמונד בליגה הגרמנית לא היה מעודד כלל, היא בדיוק הפסידה לאיינטרכט פרנקפורט והפער מהמקום שמוביל לליגת האלופות צמח עד כדי שבע נקודות. אף אחד לא האמין שדורטמונד מסוגלת לעשות את זה, אך בנקודת השפל ההיא נראה היה שמישהו בבורוסיה דורטמונד הבין שהקבוצה פשוט חייבת לנצח את כל משחקיה עד סיום העונה. רק כך יוכלו השוורצגלבן לזכות בגביע, ובמקביל להשאיר לעצמם סיכוי להעפיל לליגת האלופות דרך הבונדסליגה.


מסע ההתאוששות של דורטמונד החל במשחק החוץ נגד שטוטגרט בעשירי לאפריל, מאז דורטמונד לא מפסיקה לנצח וניצחון החוץ האחרון במיינץ היה השישי ברציפות בבונדסליגה. אחת הסיבות להתאוששות המרשימה היא חזרתם לעניינים של ג'יידון סאנצ'ו ומרקו רויס. השניים לא הרשימו תחת פאבר בפתיחת העונה והצליחו לגלות את עצמם מחדש תחת טרזיץ'. מרקו רויס היה מעורב ב-0.23 שערים למשחק תחת פאבר וב-0.66 שערים למשחק תחת טרזיץ'. גם אצל סאנצ'ו חל שיפור ניכר והאנגלי המצוין מעורב ב-1.18 שערים למשחק תחת טרזיץ' לעומת 0.66 תחת פאבר.


אך בהחזרת סאנצ'ו את רויס לעניינים אין די וטרזיץ' חייב היה לטפל בבעיות ההגנתיות שמהן סבלה דורטמונד בסיבוב השני - מחמוד דאהוד, קשרה האחורי של בורוסיה דורטמונד, הטיב לתאר את צורת העבודה של טרזיץ' בנושא זה: "טרזיץ' בקושי ישן אחרי משחקים, הוא רואה כל משחק לפחות עוד ארבע-חמש פעמים. הוא כל הזמן עובד על להפוך את המשחק שלנו למושלם וטוב יותר". העבודה הקשה אכן נשאה פירות ולמרות שדורטמונד ספגה שישה שערים בששת משחקי הליגה האחרונים שלה, נראה שהיא טעתה הרבה פחות ולמדה להגן על שערה בצורה טובה יותר.

ג'יידון סאנצ'ו עם הגביע הגרמני (תמונה: הטוויטר הרשמי של בורוסיה דורטמונד)


הכדורגל כמפלט ממלחמת יוגוסלביה


טרזיץ' נולד בעיירה קטנה בשם מנדן, שמרוחקת כ-30 קילומטר מהעיר דורטמונד, לאב בוסני ואמא קרואטית. את ילדותו בילה יחד עם אביו בעיקר במגרשי הכדורגל, שהיו מקום מפלט ממחשבות טורדניות שנוגעות למלחמת יוגוסלביה. גם אם משפחת טרזיץ' נכחה פיזית בגרמניה הרי שהלב היה עם קרובי משפחה שנשארו מאחור. הכדורגל, שהיווה תחילה מפלט, שבה את אדין הצעיר ומי שגרם לו להתאהב דווקא בבורוסיה דורטמונד הוא סטפן שפויזאט, חלוצה השוויצרי הנהדר של הצהובים-שחורים, ששיחק במועדון בין 1991 ל-1999 וגם זכה בליגת האלופות ב-1997.


את קריירת השחקן הלא מוצלחת שלו החל אדין טרזיץ' ב-2004 כשהוא מבלה את רוב שנותיו בליגות הנמוכות. שנה לאחר מכן, כשהוא בן 22 בלבד, הוציא טרזיץ' את תעודת המאמן הראשונה שלו, כשמקביל הוא ממשיך בלימודי מדעי הספורט אליהם נרשם באוניברסיטת בוכום. במהלך אותם לימודים הכיר טרזיץ' את האנס וולף, מי שהפך לימים למאמנה הראשי של שטוטגרט, של HSV, ושל לברקוזן כיום (חוזר בעונה הבאה לנבחרת לאמן את נבחרת הנוער). טרזיץ' ו-וולף הפכו לחברים טובים במהלך הלימודים, וכשהאחרון קיבל את תפקיד המאמן באחת מקבוצות הנערים של דורטמונד, הוא ביקש להעסיק תחתיו את חברו הטוב אדין.


טרזיץ' נכנס לעניינים במהרה וכישוריו של המאמן הצעיר לא נעלמו מעיניהם של אנשי הצוות הבכירים. סוון מיליסטנט, הסקאוט הראשי של דורטמונד באותם ימים, כל כך התרשם עד שמינה אותו במקביל לעבודתו כעוזר מאמן, לסקאוט בצוות הסקאוטרים שלו. עבודתו כסקאוט בתקופתו של יורגן קלופ עזרה לטרזיץ' ליצור קשרים רבים עם אנשי מקצוע ומאמנים ברחבי היבשת. אחד מאותם אנשי מקצוע היה סלאבן ביליץ', מאמנה של נבחרת קרואטיה דאז.


סלאבן ביליץ' התרשם גם הוא מיכולתיו של חברו החדש טרזיץ', עד שביקש ממנו להצטרף אליו כעוזר מאמן בקבוצתו החדשה בשיקטאש. טרזיץ', שהיה אמור לפתוח את עונת 2013/14 כמאמן הראשי בקבוצת נערים ב' של בורוסיה דורטמונד, ויתר על הקידום במועדון נעוריו וחבר לביליץ' באיסטנבול. ביליץ' הוביל, יחד עם טרזיץ' כעוזר מאמן, את בשיקטאש לשמינית גמר הליגה האירופית ובעונת 2015/16 עברו השניים לווסטהאם יונייטד האנגלית. אחרי עונה ראשונה מצוינת שכמעט והסתיימה בהעפלה לליגה האירופית, פוטרו ביליץ' וטרזיץ' בסתיו 2017 אחרי שהקבוצה ירדה אל מתחת לקו האדום. טרזיץ' מעיד שלמד רבות בתקופתו הקצרה באנגליה, בעיקר מפפ גווארדיולה, ז'וזה מוריניו וארסן ונגר.


דרכיהם של ביליץ' ושל טרזיץ' נפרדו אחרי הפרק האנגלי בווסטהאם יונייטד, והאחרון חזר למולדתו יחד עם משפחתו הצעירה. אחרי מספר חודשים ללא עבודה חזר טרזיץ' ביולי 2018 לבורוסיה דורטמונד והחל לעבוד תחת לוסיאן פאבר כעוזר מאמן. בורוסיה דורטמונד סיימה פעמיים במקום השני והודחה פעמיים משמינית גמר ליגת האלופות נגד הפיינליסטיות של אותה עונה.

טרזיץ' וביליץ' בתקופת בבשיקטאש


"אני רוצה לזכות בגביע הזה בשבילנו"


את העונה הנוכחית פתחה בורוסיה דורטמונד בצורה מהוססת ואחרי שהפסידה בביתה 5-1 לשטוטגרט פוטר לוסיאן פאבר בחודש דצמבר האחרון מתפקידו כמאמן הקבוצה. בהנהלה של השוורצגלבן סימנו את מרקו רוזה, מאמנה של בורוסיה מנשנגלדבאך, כיורש פוטנציאלי, והגיעו להחלטה למנות מאמן זמני ולחכות לרוזה. בהנהלה ישבו וחשבו מי יוכל למלא את משבצת המאמן עד לסיום העונה וב-13 לדצמבר קיבל אדין טרזיץ' את המושכות.


טרזיץ' נזרק מיד למים הקרים ובמבט לאחור ניכר לראות שלקח לו זמן להיכנס לעניינים. יכולתם של השחקנים אמנם השתפרה, אך נראה היה שדורטמונד לא יציבה מספיק כדי להבטיח לעצמה מקום בין ארבעת הראשונות בסיום העונה. טרזיץ' אמנם עבד על נקודות התורפה של הקבוצה אך התוצאות לא מיהרו להגיע - הקבוצה המשיכה לספוג מטעויות אינדיבידואליות וההתקפה חרקה גם כן. מבין כל קבוצות הבונדסליגה בעטה דורטמונד הכי הרבה פעמים לקורה (14) ובנוסף החמיצה הכי הרבה פעמים מהנקודה הלבנה (4).


משחק שמסמן אולי יותר מכל את השינוי החיובי שעבר על השחקנים והקבוצה הוא משחק החוץ בסביליה. השוורצגלבן הבריקו במחצית הראשונה אחרי פיגור מוקדם, ירדו למחצית ביתרון סנסציוני של שלושה שערים וחזרו לגרמניה עם 3-2 חשוב ששם אותם רגל וחצי ברבע גמר ליגת האלופות. לא רבים האמינו שדורטמונד מסוגלת לעבור את סביליה, אך הניצחון המשכנע החזיר לשחקנים ולצוות המקצועי את האמונה שאפשר לנצח כל קבוצה. הטיב לתאר זאת האנס יואכים ואצקה: "אדין עשה עבודה מצויין. הוא לקח בדצמבר קבוצה שהייתה חצי מתה והחזיר אותה לחיים".


במסיבת העיתונאים לפני גמר הגביע בברלין, סיפר טרזיץ' שבתור אוהד נהג להגיע לגמר עם כל אמצעי תחבורה אפשרי: "נסעתי עם הרכב, טסתי עם מטוס ועליתי על רכבת האוהדים המיוחדת", בהמשך הראיון סיפר בגאווה שזו הפעם הראשונה שלו כאיש צוות באוטובוס של הקבוצה והודיע בצורה שלא משתמעת לשתי פנים: "אני לא רוצה לזכות בגביע הזה בשבילי. אני רוצה לזכות בגביע הזה בשבילנו - בשביל האוהדים, בשביל האגודה, בשביל העובדים, בשביל דורטמונד" - ואכן, הזכייה של דורטמונד בגביע הגרמני העונה היא התגשמות כל החלומות של אוהד הכדורגל הממוצע: מאוהד, למאמן שזוכה בגביע עם הקבוצה שלו.


ההצלחה הגדולה של טרזיץ' לא נעלמה מעיניהם של מנכ"ל המועדון וואצקה וגם לא מעיניהם של מועדוני בונדסליגה אחרים. לפי דיווחים של סקיי ספורט גרמניה פנתה איינטרכט פרנקפורט לאדין טרזיץ' אך זה סרב להצעה הנדיבה בשל רצונו להמשיך לעבוד בדורטמונד. אם מצרפים לכך את הציטוטים של וואצקה בדבר הארכת חוזהו של טרזיץ׳ במועדון, שכולו תקווה שטרזיץ' ורוזה יעבדו ביחד ושזו גם נקודת המוצא שלו - הרי שאפשר לצאת מנקודת הנחה שטרזיץ׳ ישאר במועדון נעוריו.


לא ברור האם מרקו רוזה ואדין טרזיץ׳ אכן יעבדו יחדיו בעונה הבאה, ויתכן שטרזיץ׳ אכן ילך לאמן קבוצה אחרת, אבל מה שבטוח הוא שהחיבור שלו לבורוסיה דורטמונד יהיה שם תמיד - כי איך אומרים בדורטמונד? פעם בורוסן, תמיד בורוסן.


טרזיץ' בגמר 2012 ביציעי האיצטדיון האולימפי בברלין

242 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול