• יובל רובוביץ'

מנואל נוייר מסתבך בקרואטית

עודכן: 22 ביולי 2020

עולם הכדורגל הגרמני סוער בימים האחרונים עקב סרטון מחופשה פרטית של שוער באיירן מינכן ונבחרת גרמניה, מנואל נוייר, במועדון חוף בקרואטיה (לשם הגיע עם מאמן השוערים של קבוצתו, טוני טפלוביץ').


מנואל נוייר מצטרף שם לחבורת גברים ששרה שיר קרואטי מסוים בליווי אקורדיון. אך השיר -"Lijepa li si", "את יפה" בקרואטית, שאת מילותיו נראה שנוייר מכיר היטב - הוא שיר לאומני של זמר, מרקו פרקוביץ', ולהקה (תומפסון, על שם הנשק אותו נשא פרקוביץ' כלוחם בבוסניה השנות התשעים) הידועים בנטיותיהם הפאשיסטיות, חיבתם למשטר האוסטאשה הפרו-נאצי (שהשתתף ברצח יהודים בתקופת מלחמת העולם השניה), להצדעות במועל יד ועוד.


"גם אם השיר עצמו אינו לגמרי פאשיסטי, ברור שהוא לאומני מאוד, מבצע שכתוב היסטורי ומהלל פשעי מלחמה שבוצעו בבוסניה-הרצגובינה (הרצג-בוסנה בפי הקרואטים, כשמה של רפובליקה קרואטית שהתקיימה באותו אזור בין 1991 ל-1996 ולא זכתה להכרה בינלאומית, י.ר.), שנתפסת בשיר כחלק מקרואטיה עצמה", אמר לנו אלכסנדר מניקה מאוניברסיטת לייפציג, מומחה לסכסוכים לאומיים בבלקן. "אי אפשר להתעלם גם מזהות הלהקה המבצעת את השיר במקור".

אלכסנדר מניקה מאוניברסיטת לייפציג: "גם אם השיר עצמו אינו לגמרי פאשיסטי, ברור שהוא לאומני מאוד, מבצע שכתוב היסטורי ומהלל פשעי מלחמה שבוצעו בבוסניה-הרצגובינה שנתפסת בשיר כחלק מקרואטיה עצמה. אי אפשר להתעלם גם מזהות הלהקה המבצעת את השיר במקור"

העיתון הגרמני "דר שפיגל" גם התייחס ארוכות לסוגיה וראיין את חוקר מדעי-החברה דאריו ברנטין מאוניבסיטת גראץ, העוסק בזהות לאומית וספורט בקרואטיה. ברנטין מספר שגם בקרואטיה עצמה השיר נחשב לשנוי במחלוקת, על אף שמדובר בחברה שלא עברה מעולם התמודדות של ממש עם עברה הבעייתי - לא זה הקרוב יחסית (עם מעשי הטבח בבוסניה בשנות התשעים) ולא זה מתקופת מלחמת העולם השנייה. יחד עם זאת, השיר ליווה את נבחרת קרואטיה למספר טורנירים בעשור האחרון, כולל אליפות העולם האחרונה, ונשיא התאחדות הכדורגל הקרואטית, אגדת הכדורגל דאבור שוקר, סירב לדון בהחרמת השיר אותו הוא רואה כשיר לאומי לגיטימי.

כאשר נבחרת קרואטיה עברה עם אוטובוס פתוח ברחובות זאגרב, בקבלת הפנים החגיגית אחרי זכייתה במקום השני באליפות העולם ברוסיה ב-2018, היה איתה פרקוביץ' על האוטובוס עצמו.


עוד לא ברור אם נוייר עצמו ייאלץ לשלם מחיר כלשהו על השיר (על אף שברור שלפחות חסן סליהאמידזיץ', המנהל המקצועי הבוסני של באיירן מינכן, מאוד לא אהב אותו), אבל הסערה התקשורתית וברשתות החברתיות השונות מסרבת בינתיים לשכוך.

52 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול